Międzynarodowy Szczyt Muzyczny za nami, a wraz z tym wielestatystyk na temat świata muzycznego zza kurtyny. Wiele się zmieniło w ostatnich latach w sposobie zarobku artystów, jednak czy na lepsze? 0 UserComments

Mniej niż 1.2% elektronicznych producentów zarabia więcej niż 280 000 zł rocznie

Artykuł dodano: 1 maja, godz. 08:52
Odsłony: 535x
Międzynarodowy Szczyt Muzyczny (IMS) za nami, a wraz z tym wiele ciekawych informacji i statystyk na temat świata muzycznego zza kurtyny. Wiele się zmieniło w ostatnich latach w sposobie zarobku artystów, jednak czy na lepsze?


Wiele danych, jednak nie do końca prawdziwych

Według raportu IMS Business Report 2022, tylko około 1650 artystów zarabia rocznie ponad 65 tys. dolarów z odtworzeń swojej muzyki na platformach streamingowych. Patrząc na ilość talentów, jakie coraz częściej pojawiają się w świecie muzyki jest to bardzo mała liczba i pokazuje ona, jak trudno jest rzeczywiście utrzymać się tylko i wyłącznie ze swojej muzyki.
"Brutalnie trudno było artystom utrzymać się z tworzenia i grania swojej muzyki" - mówi Silvia Montello z Association for Electronic Music.

Przeczytaj także: Ten 15-latek ma w swoim pokoju koncertowy set-up z pirotechniką i właśnie stał się viralem

Wytwórnie nie tak przyjazne artystom?

Patrząc na statystyki jakie są brane pod uwagę w zestawieniu, to rzeczywista liczba jest zapewne nieco mniejsza i faktycznego wykresu nie będziemy w stanie dokładnie określić. Przy produkcji kawałka zazwyczaj bierze udział większa ilość osób i w ustalonym procentażu dzielą się następnie zyskami utworu, więc po uwzględnieniu kosztów dystrybucji i utrzymania pozycji na scenie bezpośrednio do producenta trafia tak naprawdę bardzo mała część zysku. To dowód na to, że bardzo trudno jest zarobić na samej muzyce i serwisach streamingowych, i nie jest to nic dziwnego. 

Obecnie wytwórnie mają najwyższe "stopy" procentowe w historii w przypadku wydawania kawałków, gdzie w niektórych osiągają próg rzędu nawet 60%, jednak nie zniechęca to świeżych talentów. Według szacunków IMS od 2017 roku liczba artystów znacznie wzrosła, co możemy zauważyć na co dzień. Wtedy wynosiła ona zaledwie 740 osób, a już dwa lata później liczba ta wzrosła do 1140, gdzie w dobie homerecordingu i wiedzy na wyciągnięcie ręki liczba ta jest najwyższa w historii.

Zobacz filmik dokładnie wyjaśniający to, w jaki sposób artyści żyją z muzyki

Sprawdź także

Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (0)