Festiwal Miasteczka Poznań w 20-lecie czasopisma

Festiwale
Festiwal Miasteczka Poznań w 20-lecie czasopisma
Piątek, 09 grudnia 2022
godz: 18:00

Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

Święty Marcin 75, Poznań

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

23 listopada, godz. 18.00 / Łazęga Poznańska
Boks, antyfaszyzm i dwie olimpiady, czyli historia Szapsela i Gerszona Rotholców.
Spotkanie z Jeremim Galdamezem (Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności)
Opowieść o braciach Rotholcach, żydowskich bokserach, którzy w 1936 roku trafili na dwie Olimpiady: oficjalną w nazistowskim Berlinie oraz antyfaszystowską w Barcelonie.
28 listopada, godz. 18.00 / Łazęga Poznańska
„Tańczę między kindżałami” – czyli cyrkowe damy poezji jidysz.
Wykład prof. Joanny Degler
Wiersze czyta: Martyna Rozwadowska
Spotkanie z prof. Joanną Degler (Lisek), pracowniczką naukową Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. J. Degler zajmuje się literaturą żydowską i kulturą jidysz, a szczególnie twórczością kobiet.
2 grudnia, godz. 18.00 / Łazęga Poznańska
Spotkanie z Rafałem Hetmanem, autorem książek „Izbica, Izbica” i „Las zbliża się powoli”.
Prowadzenie: Marek S. Bochniarz
Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii.
5 grudnia, godz. 18.00 / Dom Bretanii
Polskie korzenie Tel Awiwu
Wykład prof. Łukasza Tomasza Sroki
Przedmiotem wykładu będą okoliczności narodzin, rozwój i specyfika Tel Awiwu. Przedstawione zostaną najważniejsze osoby i miejsca związane z tym miastem. W sposób szczególny wyeksponowane zostaną polskie wątki w historii Tel Awiwu, jego związki z Polską, wkład Żydów polskich w jego budowę i obecność w nim Polaków. Wykład połączony będzie z prezentacją najnowszej książki prof. Sroki pt. Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu.
7 grudnia, godz. 18.00 / Łazęga Poznańska
ARCHIWUM. PAMIĘĆ I TROSKA
Wystawa w dwudziestolecie czasopisma „Miasteczko Poznań”
Kurator: Marek S. Bochniarz
Prezentacja działalności Stowarzyszenia Miasteczka Poznań na wielu polach – wydawniczej, wystawienniczej, kulturalnej i upamiętniającej. Spoglądamy na dwie dekady aktywności z perspektywy założyciela i redaktora naczelnego Zbigniewa Pakuły. jego publikacji na łamach „Gazety Poznańskiej”, a także podróży do Izraela i budowania sieci kontaktów z osobami pochodzenia żydowskiego.
Wystawa czynna do 17 grudnia w godz. 17.00 – 20.00
10 grudnia, godz. 19.00 / Pawilon
„Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci”
Spektakl teatralny wg prozy Mikołaja Grynberga
Reż. Dorota Abbe i Piotr Dąbrowski
(zaproszenia)
Syndrom drugiego pokolenia po Holokauście to część mojego życia, mojej tożsamości – mówi Dorota Abbe. – Chciałabym skonfrontować się z nim, zadać sobie i widzom pytania o tożsamość, o pamięć, o to, czy możliwe jest przerwanie przeklętego kręgu dziedziczonych traum. Wierzę, że jest dla nas nadzieja. Jesteśmy tu i teraz. Nie zamykamy się, chcemy mówić, chcemy wiedzieć, chcemy żyć.
12 grudnia, godz. 18.00 / Łazęga Poznańska
„Magnus Hirschfeld. Życie wbrew przeciwnościom”
Wykład dra Pawła Fijałkowskiego (Żydowski Instytut Historyczny)
Magnus Hirschfeld był wywodzącym się ze społeczności żydowskiej niemieckim seksuologiem i działaczem na rzecz emancypacji mniejszości seksualnych. Założony przezeń w 1919 r. Instytut Seksuologiczny wniósł wielki wkład w rozwój badań nad ludzką seksualnością. Narodowi socjaliści zniszczyli tę placówkę w 1933 r., a Hirschfeld musiał spędzić schyłek życia na emigracji. Upowszechniany przez niego pogląd, że ludzie są niepowtarzalnymi mieszankami cech męskich i żeńskich odegrał ważną rolę w późniejszej walce o emancypację mniejszości seksualnych.
14 grudnia, godz. 19.00 / Łazęga Poznańska
„Sny, które można kupić za pieniądze”
Wykład Marka S. Bochniarza
Sny, które można kupić za pieniądze to
legendarne dzieło amerykańskiej awangardy – wczesny film kolorowy, wyróżniony w 1947 roku na festiwalu w Wenecji nagrodą za „oryginalny wkład w rozwój kinematografii”. Składa się z siedmiu sekwencji – siedmiu snów, które zrealizowali Max Ernst, Fernand Léger, Man Ray, Marcel Duchamp, Alexander
Calder i Richter. To film o zwykłym mężczyźnie imieniem Joe, który odkrywa w sobie dar wnikania w umysł człowieka. Wykład w ramach VIII Akademii Filmowej Miasteczka Poznań.
16 grudnia, godz. 18.00
„Jeden Poznań, różne pamięci”
Debata z udziałem Hili Marcinkowskiej (przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP), Wojtka Olejniczaka (Fundacja Tres), Macieja Krajewskiego (Łazęga Poznańska), Zbigniewa Pakuły (Stowarzyszenie Miasteczko Poznań).
Prowadzenie: Joanna Bednarek
Na wszystkie wydarzenia, poza spektaklem teatralnym, wstęp wolny.
Od 8 do 17 grudnia w godz. 17.00 – 19.00 redaktorzy czasopisma zapraszają na rozmowy przy okrągłym stole i oprowadzanie po wystawie.
Festiwal Miasteczka Poznań finansowany z budżetu Urzędu Miasta Poznania
Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań
Partnerzy: Dom Bretanii, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, Pawilon