BRACCO (Francja, post-punk/noise) & DÜSSELDORF

Alternatywa
BRACCO (Francja, post-punk/noise) & DÜSSELDORF
Piątek, 31 marca 2023
godz: 20:00

Klub Alchemia

Estery 5, Kraków

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

31.03.2023 // godz.20.00
Bilety : 40 / 50

BRACCO (Francja, post-punk/noise)
Miks noise’u, post punka, electro i industrialu. Francuski duet Bracco wydobywa z gitar tony zgiełku i sprzężeń, otula to w całun pogłosów, okrasza samplami oraz perkusyjnymi rytmami wybijanymi na cztery ręce. Ich koncerty to potężna dawki energii zanurzonej w psychodelicznym, z lekka ulotnym wywarze.
Duet łączy jazgot gitar, syntezatorowy szum, industrialne brzmienia i mechaniczny rytm wzbogacony żywiołową, motoryczną perkusją. Muzyka grupy pięknie się zapętla, wspomagana pohukiwaniami wokalisty, i śmiało zmierza w ekstatyczne rejony postpunkowego, przymglonego duchem tajemnicy i niepokoju, dark techno.
www.facebook.com/LaBraque?locale=pl_PL
www.youtube.com/watch?v=xb0ZbXgksA0

DÜSSELDORF (Katowice/Warszawa)
Düsseldorf to bez wątpienia jeden z pionierskich projektów na gruncie stylistyki EBM w Polsce. Założony w 1989 roku w Katowicach przez wokalistę Adama Białonia i klawiszowca Adama Radeckiego zespół był wyrazem ich fascynacji dźwiękowymi eksperymentami w stylu wczesnego Kraftwerk, Cabaret Voltaire czy Front 242. Tworzenie muzyki było dla nich tylko punktem wyjścia – potem pojawiły się pomysły happeningów o charakterze typowo industrialnym, realizowanych w obiektach przemysłowych, gdzie oprócz głosu i wygłaszanych manifestów dominować miała muzyka maszyn „wygrywana” na żywo i będąca w stu procentach pochodzenia akustycznego (tj. przekładnie, koła i inne mechanizmy wydające dźwięki). Oprócz koncertów, grupa publikowała ulotki, eksperymentowała z fotografią i nagrywała sporo muzyki studyjnej, stopniowo odchodząc od pierwotnych założeń prymitywnego, spontanicznego, industrialnego rytmu i brzmienia. W 1993 roku muzycy grupy zawiesili jej działalność, by realizować się w innych projektach. Po dwudziestu latach przerwy Düsseldorf jednak został wskrzeszony.
Zaszufladkowanie grupy do EBM-u jest zbytnim uproszczeniem – w muzyce Düsseldorfu odnaleźć można echa nowej fali i pierwotnego industrialu, dopełnione synthpunkową rytmiką spod znaku Suicide, minimalistycznymi i agresywnymi bitami kojarzącymi się z twórczością DAF, marszowość i energię przywodzącą na myśl dokonania Laibach, zauważalną w tekstach liryczność w duchu Soft Cell, a wszystko to podlane iście punkową motoryką. Düsseldorf to synteza i kwintesencja tego, co było najciekawsze w postindustrialnej muzyce lat 80-tych.
Formację tworzą obecnie dwie osoby – Tom Axer i Jacek Sokołowski, znany m.in. z Rigor Mortiss.

www.facebook.com/duss242/
zoharum.bandcamp.com/album/amok
dsseldorf.bandcamp.com
www.youtube.com/watch?v=tSeiBkgJjAI&t=36sImprezy blisko Ciebie w Tango App →