Uwaga, startujemy z nowym cyklem artykułów na tematy sprzętowe! Do współpracy zaprosiliśmy tech-housowego producenta Deasa. Będzie zarówno o software'ach, jak i hardware'ach! 5 UserComments

Deas poleca 3 cacka: VST limiter, nowy Moog, moduły 500

Artykuł dodano: 24 stycznia 2013, godz. 18:40
Odsłony: 3730x
Uwaga, startujemy z nowym cyklem artykułów na tematy sprzętowe! Do współpracy zaprosiliśmy tech-housowego producenta Deasa, znanego między innymi z duetu Deas & Lubica, który posiada świetnie wyposażone studio i jest pasjonatem sprzętów do produkcji - co ważne zarówno cyfrowych, jak i analogowych. W każdym odcinku wybierać będzie dla Was 3 cacka - zarówno software'owe, jak i hardware'owe. Oto odcinek numer 1:001/ VST: Ciekawy limiter za "co łaska"

Deas: Witam, pierwszec cacko, które chciałbym Wam polecić, to limiter No6 - tak nazywa sie dzieło Włądisłąwa Gonczarowa (który zreszta stworzył świetny kompresor Molot). Nie jest to może super świeża wtyczka, ale jeżeli nie znaliście jej wcześniej, nie macie wielkiego budżetu, a szukacie dobrego limitera, to propozycja nader elegancka.

Wtyczka jest dostępna na Windows oraz OS X i można ją pobrać z tej strony:

http://vladgsound.wordpress.com/downloads/  

Co nam oferuje ?

- świetny kompresor
- clipper
- tzw. ogranicznik szczytów

Dodajmy, że Urządzenie jest przeznaczone dla zaawansowanych entuzjastów i wykorzystuje się je w pracach masteringowych. Ale nawet jeżeli nie jesteście na takim poziomie i nie robicie masteringów, warto ją wypróbować na swoim materiale.002/ Hardware: Nowy Moog!


Moog Sub Phatty to nowy, monofoniczny syntezator trój-oscylatorowy. Jak podaje producent jest to pierwszy analogowy syntezator wyposażony w funkcję Multidrive, "nowy układ (tranzystorowy), który na niskich ustawieniach dodaje ciepła oraz krzepy, ale na wyższych ustawieniach warczenie w oparciu o rezonans". Można by powiedzieć, że to taki trochę efekt "drive".

Warto wspomnieć, że wszystkie funkcje są dostępne z instrumentu na panelu przednim lub przez bezpłatny (jak podaje producent) "plugin edytor", który otwieramy w swoim DAW-ie jak każdą inną wtyczkę np. VST.

(Ja osobiście bardzo sobie ceniłem taki edytor jakiś czas temu, gdy używałem Minimoog-a Voyager-a RME).

Cena: około 1000 $.

Moog Sub Phatty | Demonstration | ProAudioStar


Moog Sub Phatty: New Machine For Living
003/ Nowe moduły 500, legendarnej firmy Rupert Neve Design (założonej w 2005 roku przez pana Ruperta Neve, konstruktorskiej legendy konsolet modularnych):
- 511 preamp mikrofonowy  ("pięćsetkowa" wersja 5011)

511 to wysokiej jakości preamp mikrofonowy oparty na obwodach z modelu 5017 oraz filtr górnoprzepustowy znany z modelu 5012.
Do czego można stosować 511? Urządzenie można wykrozystać do pracy z mikrofonami, jak i innymi "klockami" np. kompresorami. Do dyspozycji mamy również przełącznik odwrócenia polaryzacji przy pracy z kilkoma mikrofonami. Warto wspomnieć jeszcze raz o filtrze górnoprzepustowym, którego przy nagrywaniu możemy używać do usuwania efektu zbliżeniowego czyli chodzi o to, że mikrofony uwypuklają niskie tony przy zbliżaniu się źródła dźwięku do mikrofonu - dzięki temu filtrowi mamy do pewnego stopnia nad tym kontrolę.

Cena: 650$ wydaje się atrakcyjna jak za urządzenie projektowane przez samego Rupert-a Neve którego marka jest gwarancją najwyższej jakości.- 542 tape emulator "rackowego" 5042.

O 542 trzeba wiedzieć, że jego wnętrze jest zbudowane z prawdziwych głowic magnetycznych, i wprowadza efekt analogowej saturacji (prawdziwe wysycanie dźwięku, a nie emulacja efektu) - zdaniem wielu nie do osiągnięcia w sposób cyfrowy. (Ale jak sie to ma do prawdziwej saturacji taśmowej nie wiem, zdania paru realizatorów, z którymi rozmawiałem są różne - nie zawsze aż tak entuzjastyczne na temat wierności efektu).

Cena: 895 $ to bardzo dobra cena biorąc pod uwagę to, że za magnetofon (np. Studera) w dobrym stanie przyjdzie nam zapłacić kilkukrotnie więcej, a i o serwisie, nabach i szpulach trzeba pamiętać.

Dziękuję za uwagę, życzę powodzenia i pozdrawiam!
Komentarze
 • MhoMuse24 stycznia 2013, godz. 18:48
  Cos nowego i ciekawego ! Na plus
 • Łukasz K24 stycznia 2013, godz. 18:57
  coraz lepsze artykuły :)
 • greit24 stycznia 2013, godz. 19:06
  bardzo fajny pomysł z tym cyklem, brawo :)
 • Rof6925 stycznia 2013, godz. 08:40
  Brzmi nieźle!
 • Adwell28 stycznia 2013, godz. 12:22
  Proponuję więcej artykułów na temat produkcji, djki tak jak pisał kiedyś Igor. :) A właśnie, ktoś wie gdzie się podziewa Igor? Nie ma już go tutaj od dłuższego czasu. A szkoda.
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (5)